Facebook Twitter RSS GoldenLine G+

Witaj !

Jak Ci poszło ćwiczenie ? Ciekawa jestem jakie nasunęły Ci się refleksje po wypełnieniu swojego koła życia? Jak się czujesz po spojrzeniu na swoje życie całościowo z tzw. lotu ptaka ? Z pewnością dużo myśli krąży Ci po głowie, a ja zadbam byś po dzisiejszej części miała ich jeszcze więcej.

Przygotowałam dla Ciebie koło życia jednej z moich klientek (za jej pozwoleniem), abyś zobaczyła jak może wyglądać to ćwiczenie i do czego prowadzić jego analiza. Potem pójdziemy krok dalej…

 

Kasia przyszła do mnie na coaching, ponieważ coś ją w życiu uwierało. Z czymś było jej źle i chciała to zmienić, tylko, że… nie do końca wiedziała co „to” jest. Dlatego zaczęłyśmy od koła życia, aby spojrzeć na jej życie z „lotu ptaka”, przyjrzeć się różnym jej elementom oraz zastanowić się czy to jak jest teraz ją satysfakcjonuje. Po kilku minutach miałyśmy już pełen obraz tego, co robi na co dzień, na co przeznacza swój czas i energię oraz jakie tego otrzymuje efekty. Czyli co jej się w jej życiu podoba, a co nie do końca…

Kasia, była kobietą, która znaczną część swojego czasu przeznaczała na budowanie kariery. Lubiła swoją pracę, w niej się realizowała i zarabiała całkiem dobre pieniądze. Oceniła swoją satysfakcję na 9tkę, ponieważ cały czas miała wrażenie, że choć dużo pracuje, to jednak cały czas jest do zrobienia ‘coś jeszcze’. To powodowało w niej niepokój i on nie pozwolił jej dać tej 10tki. Finanse oceniła na 8kę, bo choć zarabiała dość dobrze, to jednak nie do końca dobrze – jej zdaniem – nimi zarządzała. Nie umiała zatrzymać pieniędzy przy sobie, czyli dobrze je zainwestować lub zaoszczędzić. Więc na większe wydatki i tak jej często brakowało.

Kasia to osoba bardzo ambitna. Lubiła, aby jej obowiązki były zawsze wykonane wzorowo, przez co często zabierała swoją pracę do domu. Do tego cały czas chciała się rozwijać i podnosić swoje kompetencje, a więc po godzinach czytała, szkoliła się, co – choć sprawiało jej przyjemność – to doprowadzało do tego, że rzadko kiedy prawdziwie odpoczywała… Jej relaks i rozrywka sprowadzały się do serialu w TV przed zaśnięciem, czy wyskoczeniu raz na jakiś czas do kina z przyjaciółmi.

Ze znajomymi i rodziną kontaktowała się dość często – z czego była zadowolona – i oceniła swoją satysfakcję na 6tkę i 4kę. Jednak później dopowiedziała, że najczęściej jest to szybka kawa w przelocie czy urwany telefon, gdy stoi w korku. Brakowało jej czasu na wspólne, dłuższe spotkania, bycie razem, rozmowy i wyjazdy. Takiego wspólnego przeżywania fajnych chwil, by można było spokojnie, na luzie, posiedzieć, pogadać dłużej.. W końcu skwitowała, że ma wrażenie, że przez to tempo traci coś ważnego..

Szybkim tempem życia tłumaczyła też brak zadbania o swoje ciało. Wprawdzie nie chorowała, ale jej ruch od dłuższego czasu ograniczał się do przejścia z domu do samochodu i z samochodu do biura. Wolny czas spędzała przed telewizorem, najchętniej ze słodką przekąską, co zauważyła, że odbija się na jej samopoczuciu i … kilku dodatkowych kilogramach. Gdy wspomniała o duchowości westchnęła, posmutniała i powiedziała, że kiedyś to było dla niej ważne. Dziś nie pamięta, kiedy ostatnio myślała o tym, co naprawdę w życiu jest dla niej ważne, czego chce, jaki jest tego wszystkiego sens i dokąd naprawdę zmierza… Powiedziała, że kiedyś miała więcej czasu, by pobyć ze sobą, rozwijać się duchowo i teraz sobie uświadomiła, że bardzo jej tego brakuje.

Po tej krótkiej opowieści, zabrałyśmy się do pogłębiania refleksji i patrzenia z różnych stron na to, co jest…., aby później zabrać się do tego, co chciałaby aby było i jak może to osiągnąć.

 

A jaką Ty wysnułabyś opowieść o sobie na podstawie Twojego koła? 

Spróbuj i opowiedz ją… sobie lub komuś bliskiemu. Możesz opowiadać w formie listu lub nagrać sie na dyktafon, jak chcesz…

 

Zwróć uwagę jakie emocje Ci towarzyszą podczas tego opowiadania…. 

Czy w tej opowieści jest dużo smutku i żalu, czy radości i wdzięczności?
A może jest różnie w różnych kawałkach? I w których jak jest?

Za kilka dni dostaniesz kolejną część ćwiczenia: zestaw kilku coachingowych pytań.

Ciepło pozdrawiam :)

Kinga Ślużyńska

 

Copyright 2012 Kinga Ślużyńska
Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

2 Komentarzy dla "przykladowe-kolo"

 1. Danuta pisze:

  Rodzina daje mi najmniej satysfakcji w tym momencie. Syndrom pustego gniazda (pisklęta odfrunęły) i opuszczenie przez męża dla dużo młodszej dziewczyny (różnica wieku 35 lat).Pomimo, że zdrowie dopisuje, praca zawodowa i finanse w pełni satysfakcjonują mnie, to nie potrafię odpowiednio korzystać z wolnego czasu i relaksować się tak jak kiedyś. Najczęściej przesiaduję przed telewizorem i gapię się bez zainteresowania. Nie potrafię wziąć książki i skupić się na przeczytaniu kilu stron a kiedyś czytałam bardzo dużo. Moją rozrywką są sporadyczne odwiedziny u znajomych lub częste telefony do nich, żeby móc z kimś porozmawiać i w celu zabicia ciszy domowej.Nie wiem gdzie podążam, dokąd zmierzam i nie znam obecnego celu mojego życia. Danuta

  • Danuto, czytając Twój komentarz chciałabym Ci odpisać, żebyś przyjrzała się przyczynom Twojego „gapienia się w TV bez zainteresowania”. Piszesz tak, jakbyś wycofywała się z życia, a to z pewnością ma swoją historię.. być może jest to odejście męża, którego do tej pory w sobie nie przepracowałaś (?).

   Jeśli tak jest i jeśli potrzebujesz w tym wsparcia, zachęcam do kontaktu z psychologiem. Bez przepracowania tego w sobie, może być Ci trudno wrócić do życia i prawdziwie się nim znowu cieszyć.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o odpowiedziach, bez zostawienia komentarza

Life Coaching. Psychologia. Psychoterapia. Rozwój. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009-2017 Kinga Ślużyńska