Facebook Twitter RSS GoldenLine G+

Nie bój się zmian. Zmieniaj swoje życie na lepsze.

Jak zmienić swoje życie na lepszePragniesz metamorfozy swojego życia? Coś Cię uwiera? Dręczy? Martwi? A może po prostu chcesz żyć radośniej, spokojniej i szczęśliwiej ? Chcesz zmienić pracę, dotychczasowy zawód, miejsce zamieszkania, a może zmienić swoje życie osobiste: wyjść za mąż i założyć rodzinę ? Na samą myśl o zmianach ogarnia Cię niepokój ? Dlaczego? Może warto zmodyfikować swoje podejście do zmiany? A jeśli tak, to jak? 

 

 

1. Lęk przed zmianami – skąd się bierze?

2. Zmiany charakteru, zmiana pracy, zmiana nazwiska, kryzys w związku – wszystkie są częścią życia.

3. Człowiek rozwija się przez całe życie.

4. Dobre strony przemian w życiu.

5. Od czego zacząć i jak zmieniać, aby zmienić swoje życie na lepsze?

 

1. Lęk przed zmianami – skąd się bierze?

Zmiana prawie zawsze wiąże się ze strachem. To naturalne. Pojawia się w odpowiedzi na sytuację, która jest nowa. A skoro nowa tzn. że możesz nie wiedzieć czego się spodziewać i jak się w niej zachować, kto będzie w niej uczestniczył i z jakimi konsekwencjami to się dla Ciebie wiąże. Żyjąc poruszasz się w pewnych schematach, które są Ci znane i w których wiesz mniej więcej co Cię czeka, więc czujesz się bezpiecznie. Gdy znika ta przewidywalność, pojawia się niepokój. To normalne. Strach jest tutaj dość adekwatnym uczuciem.

Z drugiej strony ważne jest, aby ten lęk nie zatrzymywał Cię przed wprowadzaniem zmian, których pragniesz i potrzebujesz. Jeśli chcesz zmodyfikować coś np. w swoich relacjach z bliskimi to ważne jest, abyś podjęła rozmowę zamiast biernie się przyglądać i czekać, aż coś stanie się „samo”.

Co zrobić, aby działać pomimo strachu? Po pierwsze zastanów się czego tak naprawdę się boisz (często wydaje nam się, że boimy się np. przeprowadzki, a tak naprawdę boimy się czy na pewno znajdziemy odpowiednie dla nas mieszkanie, jakich będziemy mieli sąsiadów, dojazd do firmy etc.), po drugie uświadom sobie, że zmiany są często potrzebne i.. nieuchronne, a nawet mogą być przyjemne i ekscytujące.

 

2. Zmiany charakteru, zmiana pracy, zmiana nazwiska, kryzys w związku – wszystkie są częścią życia.

 

Przychodzimy na świat jako niemowlęta – całkowicie zależne od wsparcia otoczenia. Umieramy jako staruszkowie – zależni lub częściowo zależni od pomocy innych. W ciągu życia przechodzimy przez różne okresy: dzieciństwa, dorastania, wczesnej i później dojrzałości. Przechodzimy od pełnej zależności, przez niezależność do współzależności z innymi. Przez cały ten czas zmieniamy się na prawie wszystkich płaszczyznach: intelektualnej, emocjonalnej, psychicznej, cielesnej.. metamorfozy towarzyszą nam na każdym etapie życia. Prywatnym i zawodowym.

Czyż to nie piękne? A może chciałabyś 100 lat swojego życia przeżyć w tym samym ciele, zawodzie, miejscu i z dokładnie tymi samymi osobami ?

 

3. Człowiek ROZWIJA SIĘ przez całe życie.

 

Jako nastolatkowie budujemy bliskie relacje zupełnie inaczej niż jako dorośli ludzie. Inaczej też podchodzimy do spraw zawodowych. Uczymy się, że zmiana, nawet ta trudna, to nie koniec świata, tylko kolejny etap. Każdy był i jest potrzebny, by czegoś się nauczyć, coś w sobie przepracować i dzięki temu rozwijać się w życiu.

Wszystko się zmienia. Popatrz na swoje miasto dziś i na jego zdjęcia sprzed 20 lat – widzisz różnice? Pomyśl, w jakim świecie żyli nasi dziadkowie? Cztery razy w roku zmienia się pogoda: jesień, zima, wiosna, lato. Przyroda musi „umrzeć”, by odrodzić się na nowo. Każda faza ma swój sens.

Zmiany są integralną częścią naszego życia. Warto mieć tego świadomość, aby z jednej strony oswoić się ze zmianami, a z drugiej korzystać z nich dla dobra swojego i wspólnego

4. Dobre strony przemian w życiu.

 

Szklanka do połowy pełna, szklanka do połowy pustaNowy projekt czy nowa praca może przynieść nowe znajomości, wartościowe doświadczenie i oczywiście większe zarobki. Wspólne mieszkanie z ukochanym może dostarczyć nowych obowiązków i konieczność liczenia się z potrzebami drugiej osoby. Ale jednocześnie może odciążyć Cię od innych obowiązków i robić dla Ciebie to, czego Ty samodzielnie wcześniej nie mogłaś sobie dać. Nowa relacja, nowe mieszkanie, nowa praca – to potencjalnie mnóstwo zmian na lepsze. Czy je dostrzegasz? Jakie jest Twoje nastawienie?

Widzisz szklankę do połowy pełną czy do połowy pustą?

Warto oczywiście mieć świadomość obu wersji. Jeśli jednak chcesz zyskać motywację i chęć do działania, pomimo strachu, warto widzieć nie tylko zagrożenia, ale i korzyści jakie może przynieść Ci życiowa przemiana.

 

5. Od czego zacząć i jak zmieniać, aby zmienić swoje życie na lepsze?

Choć temat szeroki, dziś chcę się zwrócić Twoją uwagę na cztery rzeczy, które ułatwiają przekształcanie różnych fragmentów swojej codzienności.

Akceptacja – paradoksalna teoria zmiany mówi, że zmiana jest możliwa dopiero po zaakceptowaniu tego co jest teraz. Trudno zmienić coś, z czym się nie jest w kontakcie, co się wypiera ze świadomości i udaje, że tego nie ma. Dlatego staraj się akceptować rzeczywistość i swoje emocje takie jakie są. To pomoże Ci w wyznaczaniu kierunku i podążania drogą zmian.

Ciekawość – pomaga przekierować uwagę z lęku na potencjalnie pozytywne efekty w przyszłości np. jeśli obawiasz się wprowadzić w życie swój nowy pomysł, zaciekaw się jak może rozwinąć się Twoja firma realizując taki nowatorski projekt.

Elastyczność – ułatwia otworzenie się na różne rozwiązania (zamiast skupiać się na jednym, które wymyśliłaś). Nie usztywniaj się. Dopuść do siebie, że do jednego celu może wieść wiele dróg. Szukaj możliwości, sprawdzaj, eksperymentuj i baw się tym. Zanim się zorientujesz będziesz u celu.  

Wsparcie – szukaj wsparcia w sobie i w otoczeniu. Niektóre zmiany są po prostu trudne w przeżywaniu i wprowadzeniu ich w życie. Wzmacniaj siebie, ucz się nowych umiejętności i szukaj inspiracji. Zwracaj się po pomoc do innych. Często sama rozmowa, wspólne przyglądanie się danej sprawie z różnych punktów widzenia daje nowe światło na znaną Ci rzecz. Co dwie głowy to nie jedna, często interwencja drugiej osoby pozwala uporać się z czymś łatwiej i szybciej.

 

 

Podlegamy przemianom całe życie i w tym cała frajda!

Strach jest naturalny i potrzebny, aby wybierać zmiany dobre dla nas. Warto jednak mieć go pod kontrolą, aby sprzyjał, zamiast paraliżować Twoje działanie. Bo odwaga to nie brak lęku, a działanie nawet wtedy, gdy się boisz.

Odwagi Ci życzę. I na zakończenie pomyśl… co byś zrobiła ze swoim życiem, gdybyś opanowała swój strach?

Zapraszam, podziel się tym w komentarzu na dole.

Stronę odwiedzono poprzez m.in. poniższe frazy kluczowe:

  • jak zmienić swoje życie
  • chce zmienić swoje życie od czego zacząć
  • jak zmieni swoje ycie
  • Nie boj sie zmiany na lepsze Nie boj sie zmiany na lepsze
  • zmiana życia

Tags: , , , , , ,

2 Komentarzy dla "Nie bój się zmian. Zmieniaj swoje życie na lepsze."

  1. Sylwester pisze:

    Bardzo dobry i trafny artykuł, bo jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o odpowiedziach, bez zostawienia komentarza

Life Coaching. Psychologia. Psychoterapia. Rozwój. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009-2017 Kinga Ślużyńska