Facebook Twitter RSS GoldenLine G+

Swiat_coachingu_logo

Czym jest Coaching Relacji oraz w jakich sytuacjach warto z niego korzystać?

 

Oto wywiad, którego udzieliłam dla portalu Świat Coachingu, dowiesz się z niego:

 czym jest coaching relacji?
 czy coaching relacji dotyczy relacji partnerskich i osobistych czy relacji zawodowych?
 czy coaching relacji jest tylko dla kobiet?
 kiedy warto skorzystać z coachingu relacji?
 jak wygląda coaching relacji?

 

Świat Coachingu: Czym jest i na czym polega coaching relacji?

Kinga Ślużyńska: Coaching Relacji to współpraca pomiędzy osobą coachowaną (coachee), a coachem, której celem jest zmiana i rozwój w obszarze relacji w związku, w pracy, z dziećmi, przyjaciółmi i rodziną. Wsparcie coacha nie polega na doradzaniu, edukacji, terapii lub poradach. Ważniejsze jest, aby klient rozpoznał umiejętności jakie już posiada w obszarze budowania relacji i z jednej strony potrafił z nich skorzystać w kontekście celów z jakimi się zgłosił, a z drugiej podjął pracę nad sobą w obszarze tych umiejętności, które chce w sobie rozwijać.

 

Czy chodzi o relacje partnerskie czy ogólnie o nasze relacje z innymi ludźmi?

Czasami w różnych relacjach funkcjonujemy dość podobnie np. we wszystkich kontaktach jesteśmy nieśmiali, albo trudno nam obronić swoje granice i zgadzamy się na rzeczy, na które zupełnie nie mamy chęci. Równie często zdarza się , że działamy zupełnie różnie na różnych płaszczyznach np. niedawno pracowałam z klientką, która przychodząc powiedziała: „w pracy nie mam żadnego problemu z nawiązywaniem relacji z ludźmi i zarządzaniem zespołem. A prywatnie raczej nie mówię głośno czego chcę i często dopasowuję się do partnera.  Chcę to zmienić…”. Pracując coachingowo nad sobą, niezależnie od obszaru relacji w którym określamy nasze cele – efekty będą odczuwalne we wszystkich obszarach. Jeśli osoba weźmie za siebie odpowiedzialność, wzmocni swoje poczucie wartości i będzie bardziej asertywna, to będzie to widać i czuć, i w pracy, i w domu.

 

Czy chętniej z coachingu relacji korzystają kobiety czy mężczyźni? Temat wydaje się być bardziej kobiecy.

Wśród moich klientów są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Osoby obu płci przeżywają trudności w budowaniu relacji i obie mają potrzebę bycia w szczęśliwych i satysfakcjonujących związkach i relacjach. Dzięki coraz większej świadomości różnych sposobów radzenia sobie z problemami, i kobiety i mężczyźni korzystają ze wsparcia life coacha.

 

Kiedy dobrze jest się wybrać na coaching relacji? Po czym można poznać, że nasze relacje z innymi wymagają pracy/naprawy?

Warto skorzystać z coachingu w obszarze relacji, gdy chcemy ogólnie mówiąc lepiej budować relacje, w których jesteśmy lub chcemy być w przyszłości.
Gdy przeżywamy trudności, gdy czujemy się niekomfortowo lub gdy chcemy przyjrzeć się, co możemy zrobić, inaczej, lepiej, skuteczniej warto spotkać się z life coachem. To może być moment kryzysu, konfliktu, dużych zmian, które wpływają na związek lub po prostu subiektywne poczucie, że potrzebuję zmian i chcę, aby mój związek przynosił mi i mojemu parterowi więcej radości i szczęścia.

 

Czy stosuje Pani jakieś szczególne metody lub narzędzia typowe dla tego rodzaju coachingu, jak on wygląda?

W coachingu relacji jedną ze szczególnie ważnych dla mnie umiejętności jest praca na tu i teraz uwzględniająca relację, która tworzy się pomiędzy coachem, a osobą coachowaną. Można wtedy oprócz oglądania konkretnej relacji w życiu klienta, skorzystać z tej, która aktualnie się dzieje. Przykładowo, gdy pracuję z klientem nad jego asertywnością, ważnym elementem sesji jest przyjrzenie się jak tu i teraz, podczas pracy ze mną klient komunikuje swoje granice, co mu to ułatwia, co utrudnia itp. W bezpieczny sposób, podczas sesji, możemy dzięki temu ćwiczyć nowe zachowania, trenować rozpoznawanie tych granic i asertywną ich komunikację. Uruchamiając te umiejętność podczas sesji, można je natychmiast przenieść do życia codziennego. To bardzo szybka i skuteczna metoda.

 

Przeczytaj cały wywiad na:

http://swiatcoachingu.pl/using-joomla/extensions/components/113-slider/slider-news/389-o-coachingu-relacji-rozmowa-z-kinga-sluzynska

 

 

Zapisz się na konsultacja coaching-owa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o odpowiedziach, bez zostawienia komentarza

Life Coaching. Psychologia. Psychoterapia. Rozwój. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009-2017 Kinga Ślużyńska