Facebook Twitter RSS GoldenLine G+

Polskie_Radio24_logoW audycji pt. „Interakcje” Agnieszki Furtak-Bilnik w Polskim Radio 24, na żywo, wraz z Beatą Poborską-Kobrzyńską, psychoterapeutą, rozmawiałyśmy o pozytywnym myśleniu. Na czym polega pozytywne myślenie? Czy to nie jest naiwność, nic nieznaczący frazes, a może to klucz do sukcesu?  

 

„Agnieszka Furtak-Bilnik: Czy to jest kwestia natury, czy jesteśmy optymistami czy pesymistami, czy to jest ciężka praca, którą musimy włożyć w to, żeby faktycznie to, co się nam przytrafia budowało nas w jakiś pozytywny sposób?

Kinga Ślużyńska, psycholog, life coach: Zdecydowanie możemy się tego nauczyć. I zdecydowanie się już tego kiedyś nauczyliśmy.

Agnieszka: Jak to?

Kinga: Nauczyliśmy się podejścia do życia i rzeczywistości od swoich rodziców, rówieśników i otoczenia. Od osób, z którymi przebywamy przejmujemy i nasiąkamy ich sposobem patrzenia na świat i w ten sposób się uczymy. Możemy nadal się tego uczyć. Np. jeśli chcemy więcej zauważać dobrych, fajnych rzeczy, to jest to kwestia treningu, żeby się nauczyć je dostrzegać. Proponuję, słuchacze mogą sami na sobie to potrenować, choćby od dziś, czy od jutra, żeby w każdej rzeczy zauważać jakieś dobro. Na przykład: to, że dzisiaj jest zimno na dworze, a my nie lubimy zimna, to jest jedna strona medalu. A to, że mamy ferie i można pojechać na narty i na sanki, to jest druga. W każdej sytuacji możemy znaleźć plusy i minusy. I tego możemy się nauczyć. Polecam przypominać sobie o tym systematycznie i pytać się siebie: co w tym jest pozytywnego? I właśnie takim treningiem możemy sobie wypracować i nauczyć się pozytywnego myślenia.

Agnieszka: I co wtedy uzyskamy?

Kinga: Jeśli będziemy bardziej siebie doceniać i rzeczywistość w okół nas, zauważać te pozytywne rzeczy, to z moich doświadczeń wynika, że czujemy się po prostu szczęśliwsi. Jeśli zauważamy dobre rzeczy w sobie, to rośnie nasze poczucie własnej wartości albo samoocena. Jeśli zauważamy nasze kompetencje, możemy podejmować się kolejnych wyzwań czy zadań w naszym życiu, bo mamy to ugruntowane na bazie naszych faktycznych doświadczeń. Jeśli widzę, że to potrafię i to umiem, to znaczy, że mogę korzystać z tych umiejętności i podejmować się kolejnych zadań.
Jednocześnie, uważam, że ważne jest, aby nie zaciemniać tego, że są te negatywne rzeczy też są. Pozytywnie myśleć w moim odczuciu, to nie znaczy nie widzieć tego złego, albo tego smutnego, albo tego trudnego w życiu, ale widzieć jedno i drugie. To, od czego zaczęliśmy, to to, że mamy tendencje do widzenia tych smutnych, trudnych rzeczy, a tutaj warto włożyć ten wysiłek, aby nauczyć się i widzieć również tą pozytywną stronę.

Kinga Ślużyńska i Beata Poborska Kobrzyńska Polskie Radio 24

Agnieszka: A właśnie, a czemu mamy też widzieć tę negatywną. Czemu mamy sobie na to pozwalać? Co to buduje w nas?

Beata Poborska-Kobrzyńska, psychoterapeuta: Ja sobie myślę o takiej pewnej adekwatności. Myślę, że to jest bardzo ważne słowo. Na co dzień w naszym życiu przydarzają nam się różne rzeczy. Jeżeli część z nich jest trudna, to też trudno sobie powiedzieć: ‚Nie, ich nie ma. Ja od teraz myślę pozytywnie’. I zupełnie nie zastanawiam się nad tym, co trudnego się dzieje w moim życiu. Chodzi o pewną równowagę. O patrzenie na to, co się zdarza.

Agnieszka: To może lepiej zacząć od tych negatywnych, po to żeby zakończyć  pozytywnie?

Beata: Ja sobie myślę, że to jest wymieszane. Gdyby nie było poniedziałku, wtorku, środy, czwartku i piątku i soboty, to byśmy się nie napracowali i byśmy się nie ucieszyli z tego, że jest niedziela i jest czas wolny. Gdyby nie było różnych trudnych i negatywnych rzeczy, to może byśmy nie umieli dostrzec tego, że czasami świat jest pozytywny, wesoły, ciekawy i taki pro.”

 

Posłuchaj całej audycji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o odpowiedziach, bez zostawienia komentarza

Life Coaching. Psychologia. Psychoterapia. Rozwój. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009-2017 Kinga Ślużyńska